Tworzenie projektów Facebook

Nieustanny rozwój mediów społecznościowych i ich ogromna popularność spowodowały, że służą one dziś nie tylko do komunikacji i przekazywaniu informacji, ale są także doskonałym narzędziem marketingowym. Powszechność wykorzystania tego typu portali oraz ich oddziaływanie na użytkowników sprawia, że stanowią one szerokie pole działania dla naukowców i badaczy z różnych dziedzin nauki i biznesu. Jako wyłączny autoryzowany dystrybutor oprogramowania Provalis Research w Polsce zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi wykorzystania oprogramowania QDA Miner do analizy danych umieszczonych w mediach społecznościowych.

Program QDA Miner umożliwia zaimportowanie i analizę danych z Facebook. W tym celu należy:

Po otworzeniu nowego projektu w programie QDA Miner należy wybrać opcję importowania plików danych, następnie należy wybrać Social Media i wybrać jako źródło danych Facebook:


W kolejnym kroku należy zdefiniować zapytanie poprzez wpisanie poszukiwanego wyrażenia, ustawić ramy czasowe i określić zmienne (np. nazwa użytkownika, ID, wiadomość, komentarz, tagi itp.).


Funkcja Web colector umożliwia ustawienie monitorowania na bieżąco źródła informacji w określonym czasie (pobieranie danych co minutę/godzinę/ dzień), co umożliwia śledzenie i pobieranie nowych postów. Możliwe jest także ustawienie daty końcowej śledzenia danych na bieżąco. Po ustawieniu ww. danych Użytkownik pobiera komentarze i zapisuje je do pliku i może rozpocząć swoją analizę jakościową.


Funkcja Cases/Filter umożliwia filtrowanie danych, funkcja Cases/Append/Monitor External Source umożliwia zaimportowanie nowych danych z wybranego źródła.

Tutorial w formie filmu można obejrzeć na poniższym filmie:


Script logo