Analiza nostalgii

Analiza nostalgii w mediach społecznościowych
Niektórzy ludzie postrzegają nostalgię jako przyjemne, ciepłe uczucie lub stan umysłu. W rzeczywistości jest to skomplikowany konstrukt psychologiczny, który może być wywołany różnymi sposobami, np. poprzez odwiedzenie sąsiedztwa z okresu dzieciństwa lub przeglądanie prezentów przypominających o bliskich.


Jak wiele odczuć, nostalgia jest dwustronna - jeśli za bardzo przyciąga, może spowodować zaprzestanie patrzenia w przyszłość i doświadczania nowych rzeczy, co stanowi nadmierne obciążenie i pułapkę.

W epoce cyfrowej łatwiej niż kiedykolwiek można nawiązać kontakt ze starymi przyjaciółmi. Można także odbyć wirtualną wycieczkę po miejscach odwiedzanych w przeszłości. Facebook jest największą siecią mediów społecznościowych w Internecie, która posiada ponad 1,8 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie. Służy również jako unikalna platforma do nostalgicznych spotkań z rodziną i przyjaciółmi i jest pełen wyrazów "w tej chwili", odzwierciedlających nostalgiczne wspomnienia.


W 2015r. Sergio Davalos wspólnie z innymi autorami użył oprogramowania do wyszukiwania tekstu WordStat w celu analizy uczucia nostalgii na Facebooku (‘The good old days’: An examination of nostalgia in Facebook posts ).
Autorzy zbadali, w jaki sposób ludzie wyrazili nostalgię w prawie 400 000 wpisach na Facebooku i wyodrębnili tematy nostalgicznych rozmów. Korzystając z narzędzia analizy klastra w programie WordStat, znaleźli grupy wyrazów, ukryte tematy w danych, a także powiązane słowa. Do oceny podobieństwa użyto indeksu Jaccarda, który jest również często nazywany współczynnikiem podobieństwa lub indeksem współwystępowania. Davalos i jego koledzy zastosowali kolejne środki dostępne w programie WordStat do przetworzenia klastrów, tj. wyeliminowanie klastrów tylko z jednym lub dwoma członami. Ostateczne, uzyskane w ten sposób rozwiązanie, obejmowało dziewięć klastrów.
Na podstawie wykonanej analizy treści, istnieje znaczący dowód nostalgicznej ekspresji na Facebooku. Głównymi tematami do których nawiązywali ludzie, były: rodzina, historie życia, wydarzenia historyczne, takie jak wybory prezydenckie czy człowiek na księżycu, duchowość, docenianie życia, romantyzm i zabawa.
Wykorzystany w badaniu program WordStat jest narzędziem do wydobywania tekstów i analizy treści. Jest potężnym pakietem, który może znaleźć ukryte wzorce w danych tekstowych na podstawie różnych środków, takich jak współwystępowanie wyrazów i automatyczne kodowanie. Może automatycznie wykrywać i analizować najważniejsze słowa, frazy i jest idealnym rozwiązaniem dla większości danych tekstowych, tj. wywiady, pliki elektroniczne, przemówienia publiczne itp.
Oprócz automatycznej kategoryzacji, program WordStat może również stosować istniejące słowniki, aby dodatkowo dostroić dane wyjściowe.

WordStat wymaga środowiska programu QDAMiner.

Script logo