Dlaczego korzystać?

W dzisiejszych czasach, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, istnieje bogactwo informacji tekstowych czekających na odkrycie i wykorzystanie. Są to informacje, które mogą być stosowane w prawie każdej dziedzinie nauki lub przez każdą firmę.

Wystarczy pomyśleć o wszystkich pisanych tekstach (niestrukturalnych), z którymi mamy codziennie do czynienia; e-maile, recenzje online, komentarze klientów, ankiety z otwartymi pytaniami, kanały social media, ankiety zadowolenia pracowników, raporty łańcucha dostaw, raporty dot. bezpieczeństwa i konserwacji, relacje w mediach, badania produktów, analiza konkurencji, blogi, dokumentacja medyczna, badania leków, notatki z call center , badania naukowe, książki, przemówienia itd.


Każdego dnia istnieje coraz więcej materiału tekstowego, tworzonego przez coraz więcej osób. np. social media. Niedawno opublikowane wyniki badań The Pew Research Center wykazały, że w 2016r. 77% ludzi z USA wykorzystuje jakaś formę social media, a jeszcze w roku 2005 deklarowało to jedynie 5% populacji. W globalnym raporcie, Facebook ma ponad 1,8 mld użytkowników, Instagram 600 mln, a Twitter 310 milionów, a są to tylko trzy platformy społecznościowe. Nie ma możliwości posortowania wszystkich tych informacji ręcznie, nawet jeśli można wyizolować to, co jest istotne dla danej firmy lub obszaru badań. Dlatego do ww. celów warto zastosować oprogramowanie do analizy tekstu.

Jak to działa?
Narzędzia te mogą być wykorzystywane, aby zrozumieć w jaki sposób klienci łączą słowa lub frazy. Są one również w stanie korzystać z wybranych lokalizacji, czasu i innych danych strukturalnych (wiek, płeć, itd.), zdobytych w odpowiedziach.

Można łączyć emocje i inne uwagi w otwartych pytaniach, z odpowiedziami opisanymi na skali Likerta w tym samym badaniu. Na przykład, można analizować otwarte komentarze/sugestie ludzi, którzy byli zadowoleni oraz tych, którzy nie byli zadowoleni z danego produktu lub usługi. Można je używać do analizy setek lub tysięcy raportów o zdarzeniach, aby poprawić bezpieczeństwo i zmniejszyć koszty utrzymania. Firmy ubezpieczeniowe mogą wykorzystywać oprogramowanie do analizy roszczeń oraz potencjalnie zidentyfikować próby oszustw.

Firmy wykorzystują narzędzia do analizy tekstu celem poprawy satysfakcji klientów, zwiększenia retencji klienta, zarządzania ryzykiem, kontroli jakości, planowania strategicznego, oszczędności i efektywności. Organizacje używają oprogramowania do analizy tekstu, aby zbadać małe i bardzo duże ilości tekstu niestrukturalnego, pozyskiwanego praktycznie w dowolnym formacie.
Dane można zaimportować bezpośrednio do programu z XML, Excel, social media, e-mail, PDF, platform badań internetowych, z programów do zarządzania danymi bibliograficznymi, itp.

Zakres stosowania
Oprogramowanie do analizy tekstu cieszy się dużą popularnością i zdobywa coraz więcej użytkowników. Posiada szerokie grono odbiorców wśród firm zajmujących się badaniami rynku i wielu innych dziedzinach, instytucji rządowych, organizacji pozarządowych oraz środowiska akademickiego.

Zastosowanie oferowanej przez firmę Provalis Reseach technologii będzie rosnąć z kilku powodów:
  • zasoby tekstowe będą stale rosnąć
  • technologia zostanie ulepszona i będzie łatwiejsza w użyciu
  • firmy i inne instytucje zobaczą, że jest to podstawowe narzędzie i zrozumieją, że jeśli chcą być konkurencyjni, to analiza tekstu musi stać się częścią ich umiejętności.

Script logo