Nowości w ATLAS.ti 9.1

Metamorfoza ekranu powitalnego
Oprócz nowego wyglądu ekranu, Użytkownik może teraz ukryć sekcje News i Resources, aby mieć więcej miejsca na listę projektów.


Nowy ekran powitalny w ATLAS.ti w wersji 9.1 Mac

Nowe wizualizacje dla listy kodów w postaci chmury kodów lub wykresu słupkowego
W Menedżerze kodów dostępne są teraz trzy tryby widoku: kody można wyświetlać w formie listy (domyślnie), jako chmurę kodów lub w postaci wykresu słupkowego.


Lista kodów w formie wykresu słupkowego (ATLAS.ti wersja 9.1 Mac)


Lista kodów w widoku chmury kodów (ATLAS.ti wersja 9.1 Mac)

Kody w widoku chmury i w widoku wykresu słupkowego mają to samo menu kontekstowe, co kody w widoku listy. W ten sposób można pracować ze swoimi kodami w taki sam sposób, jak z widoku listy, tj. scalać, dzielić lub zmieniać ich nazwy, pisać komentarze, tworzyć inteligentne kody itp. Dostęp do nowych opcji widoku można uzyskać za pomocą zakładki Code Manager View w wersji Windows oraz poprzez pasek narzędzi w wersji Mac:


Przełączanie między listą kodów, widokiem chmury i wykresu słupkowego
(ATLAS.ti wersja 9.1 Mac i Windows)

Poprawa przepływu pracy w ATLAS.ti Windows
Zmiana nazwy kodu w obszarze marginesu.
Przy tworzeniu listy kodów często zdarza się, że trzeba dostosować nazwę kodową. Do tej pory trzeba było to robić w Eksploratorze projektów, Przeglądarce kodu lub Menedżerze kodu. Zawsze było to odejście od aktualnego kontekstu pracy. Teraz wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy, aby zmienić nazwę kodową i nie trzeba przerywać przepływu pracy.


Zmiana nazwy kodu w obszarze marginesu (ATLAS.ti wersja 9.1 Windows)

Sprawdzanie słów w kontekście podczas eksploracji chmur słów i list słów
Nowość w ATLAS.ti na Mac: wystarczy kliknąć dwukrotnie na słowo w chmurze słów lub na liście słów, aby znaleźć wszystkie sekcje, w których słowo występuje w kontekście danych. W ATLAS.ti na Windows ta opcja jest dostępna poprzez menu kontekstowe.


Uzyskiwanie dostępu do słowa w kontekście z chmury słów lub listy słów (ATLAS.ti wersja 9.1 Mac)

Opcja drukowania z marginesem jest teraz dostępna z podglądem
(także dla dokumentów PDF i obrazów)
Nowość w ATLAS.ti na Windows: jeśli chcemy wydrukować dokument tak, jak widzimy go na ekranie, w tym obszar marginesów, należy wybrać opcję Drukuj na wstążce dokumentu.
W wersji na Mac należy otworzyć dokument i wybrać z menu głównego opcję Projekt/ Drukuj


Opcja drukowania z marginesem (ATLAS.ti wersja 9.1 Windows)

Więcej opcji analizy w ATLAS.ti w wersji 9.1
Wyszukiwanie zdarzeń dla operatora „AND” w tabeli współwystępowania kodu . Aktualnie można przełączać się między współwystępowaniem a operatorem AND w tabeli współwystępowania kodu. Dzięki temu można wyszukiwać tylko te kody, które kodują dokładnie ten sam cytat:


Wyszukiwanie wystąpienia AND w tabeli współwystępowania kodu (zrzut ekranu ATLAS.ti wersja 9.1 Mac)



W ATLAS.ti na Windows dostęp do tej opcji można uzyskać na wstążce tabeli współwystępowania kodu

Dodawanie sąsiadów dokumentu do kodów w sieciach
W zależności od typu jednostki, możliwymi sąsiadami węzłów w sieci są: dokumenty, cytaty, kody, notatki i grupy. Dodanie sąsiadów kodu do węzła dokumentu lub na przykład węzła grupy dokumentów umożliwia tworzenie sieci opartej na przypadkach. Na blogu badawczym producenta dostępny jest artykuł ‘Within and across case analysis‘. Można zadawać pytania takie jak: które z kodów zostały zastosowane w jakim dokumencie (lub grupach dokumentów). ATLAS.ti rysuje niebieskie linie między kodami a dokumentami (grupami dokumentów), w których występują.


Dodawanie kodów do węzłów dokumentów w sieciach ATLAS.ti

Nowa opcja – „Dodawanie sąsiadów dokumentów” do kodów pozwala zadać pytanie, w jakich dokumentach występują kody. Dostęp do niego można uzyskać poprzez menu kontekstowe węzła kodu

Dodawanie dokumentów do węzłów kodu w sieciach ATLAS.ti (wersja 9.1 Windows i Mac)

Kopiowanie cytatu dodaje odnośnik do cytowania
Jeśli wkleimy do edytora skopiowany cytat, to niezależnie od tego, czy będzie to pole komentarza, notatka w pliku ATLAS.ti, czy dokument programu Word poza ATLAS.ti, zostanie również dodane odniesienie do tego cytatu. W skład odnośnika wchodzą: numer cytatu, lokalizacja i nazwa dokumentu. Skopiowanie cytatu do notatki jest na przykład przydatne, jeśli chcemy uwzględnić w raporcie kluczowe cytaty. Ta opcja jest dostępna w ATLAS.ti 9.1 dla komputerów Mac i zostanie dodana do wersji dla systemu Windows w przyszłości.


Kopiowanie cytatu z odniesieniem w ATLAS.ti w wersji 9.1 Mac

Szybsze i wolniejsze odtwarzanie plików audio i wideo
Aby usprawnić obsługę danych multimedialnych, producent rozszerzył zakres szybkości odtwarzania. Można teraz odtwarzać pliki audio lub wideo szybciej lub wolniej. Wolniejsze prędkości mogą być przydatne podczas transkrypcji danych lub zwracania uwagi na szczegóły podczas analizy materiału wideo. Zwiększenie szybkości odtwarzania filmów może również dodać interesujący zwrot podczas analizy danych i pomóc w uzyskaniu nowych spostrzeżeń.


Szybkość odtwarzania audio/wideo w ATLAS.ti w wersji 9.1 Mac Windows

Ulepszone zarządzanie użytkownikami w ATLAS.ti Windows
Scalanie użytkowników
AOpcja łączenia użytkowników jest teraz dostępna również w ATLAS.ti 9 Windows. Jest to szczególnie ważne w przypadku projektów zespołowych i analizy przy umowach między koderami, gdy przez pomyłkę użytkownicy są duplikowani podczas łączenia projektów. Może się to na przykład zdarzyć, gdy użytkownicy nie zwrócili uwagi pod jaką nazwą byli zalogowani podczas kodowania danych. Scalanie użytkowników pozwala naprawić błędy, które pojawiły się w trakcie pracy z projektem.
Aby połączyć dwóch użytkowników, wystarczy użyć opcji przeciągnij jednego użytkownika na drugiego. Ta funkcjonalność jest również dostępna w wersji na Maca.


Scalanie użytkowników w Menedżerze użytkowników (ATLAS.ti wersja 9.1 Windows)

Ustawianie bieżącego użytkownika
Kolejną nową opcją jest ustawienie bieżącego użytkownika - pozwala ona wybrać użytkownika z listy aktualnie dostępnych użytkowników


Ustawianie bieżącego użytkownika w Menedżerze użytkowników (ATLAS.ti wersja 9.1 Windows)

Oprócz tych aktualizacji producent dodał wiele drobnych ulepszeń i wprowadził kilka poprawek błędów. Aby zobaczyć pełną listę wszystkich aktualizacji, zapraszamy na stronę: Update History | ATLAS.ti (atlasti.com)

Script logo