Nowości ATLAS.ti 22

Tworzenie hierarchii kodów, organizowanie kodów w folderze


Rysunek 1: Nowe sposoby organizowania kodów

Kolejną przydatną funkcją jest ta, która pozwala użytkownikowi przeciągnąć kod kategorii do segmentu danych i wybrać jeden lub więcej jego podkodów do kodowania.



Pozwala to również na odpytywanie danych na poziomie zagregowanym. Wystarczy wybrać kod kategorii, jeśli chce się analizować dane na poziomie zagregowanym. Jeśli użytkownik chce uzyskać więcej szczegółów, wybiera podkody. Ilustrują to poniższe obrazy.


Rysunek 2: Analiza na poziomie zagregowanym


Rysunek 3: Analiza szczegółów na poziomie subkodu

Import komentarze z sieci społecznościowych
Sieci społecznościowe stanowią silne odzwierciedlenie struktury i dynamiki współczesnego społeczeństwa. Często interesujący jest nie pojedynczy tweet czy post, ale reakcje i interakcje użytkowników sieci społecznościowych. Istnieje wiele zastosowań do analizy komentarzy użytkowników, takich jak ruchy społeczne, społeczności marek, kampanie marketingowe, dyskurs polityczny, dyskursy na aktualne tematy w danej społeczności lub społeczeństwie czy zrozumienie odbiorców.

Obsługiwane sieci społecznościowe to Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, TikTok, VK, Twitch, Discord, Steam. Poniżej można zobaczyć zaimportowaną rozmowę w sieci społecznościowej z YouTube na temat nowego Jeepa Grand Cherokee 2022. ATLAS.ti automatycznie koduje wszystkich użytkowników. Ponadto przeprowadzono Analizę Nastrojów, szukając pozytywnych i negatywnych stwierdzeń.


Rysunek 4: Import komentarzy z sieci społecznościowych

Ulepszony import ankiet
Dobra wiadomość dla osób pracujących z danymi ankietowymi. W nowej wersji programu został uproszczony import danych ankietowych; nie ma już potrzeby dodawania składni przed importem. Można importować dane tak, jak są one eksportowane z Google Forms, Survey Monkey, Qualtrix i tym podobnych. Za pomocą kreatora można zdecydować, które dane należy uwzględnić, a które wykluczyć, które dane należy przekształcić.


Rysunek 5: Kreator importu ankiety

Wyszukiwanie koncepcji
To świetna nowa funkcja, jeśli użytkownik chce szybko uzyskać wgląd w dane. Istnieje jednak wiele innych zastosowań np. kodowanie literatury w celu przeglądu literatury lub wyszukiwanie informacji w większych raportach. Wyszukiwanie pojęć znajduje dla użytkownka odpowiednie pojęcia na podstawie wyrażeń rzeczownikowych. Można przeglądać wyniki w kontekście i zdecydować, co chcesz kodować.


Rysunek 6: Wyszukiwanie koncepcji

Ta funkcja jest dostępna dla wszystkich języków interfejsu i umożliwia wyszukiwanie pojęć w dokumentach, grupach dokumentów, kodach lub grupach kodów pojęć.

Analiza części mowy w chmurach słów i listach
Chmury słów i listy otrzymały kolejną opcję filtrowania. Filtrowanie według części mowy umożliwia filtrowanie danych według określonych elementów gramatycznych (części mowy), takich jak przymiotniki, rzeczowniki, liczebniki, zaimki itp. Poniżej znajduje się przykład, który pokazuje tylko przymiotniki:



Więcej wizualizacji danych
Wizualizacja danych to świetny sposób na uproszczenie złożoności zrozumienia relacji między danymi. Diagram Sankeya to jedna z tak potężnych technik wizualizacji skojarzeń elementów danych, którą wprowadziliśmy w wersji 9. W nowej wersji można również tworzyć wykresy słupkowe jako alternatywne widoki.


Rysunek 7: Wykres słupkowy w tabeli dokumentów kodów



Analizowanie dystrybucji kodu
Po zakodowaniu danych spojrzenie na dystrybucję kodu daje wyczucie danych. Jakie tematy były poruszane częściej lub rzadziej, przez kogo jest różnica między różnymi grupami respondentów? Jak dystrybuowane są tematy? Dystrybucje kodu są wyświetlane w Menedżerze dokumentów i Menedżerze kodu.


Rysunek 8: Rozkład kodu w dokumentach w ‘Document Manager’


Rysunek 9: Dystrybucja kodu według dokumentów w ‘Code Manager’

Jeśli najedziesz kursorem na słupek, zostanie wyświetlona etykieta kodu i jej częstotliwość. Jeśli klikniesz dwukrotnie pasek, otworzy się czytnik cytatów i możesz odczytać dane zakodowane przez ten kod.

Obsługiwane języki
ATLAS.ti w pełni obsługuje Unicode i może obsługiwać materiały w praktycznie dowolnym języku. Interfejs użytkownika jest obecnie dostępny w języku angielskim, hiszpańskim, niemieckim portugalskim i chińskim.

Nowe modele licencji
Wraz z ukazaniem się nowej wersji programu producent wprowadził m.in. model 3-letniej subskrypcji. Daje to absolutnie świetny stosunek jakości do ceny: Użytkownicy w ramach tej licencji otrzymują wszystkie główne aktualizacje wersji przez cały okres leasingu, niższa cena leasingu w porównaniu do leasingu rocznego, możliwość przedpłaty za wiele lat, dzięki czemu można sensownie zainwestować dostępne środki budżetowe.

Ponadto, licencje wieczyste nie są już w sprzedaży – teraz dostępne są wyłącznie licencje subskrypcyjne, aby wszyscy użytkownicy mieli zawsze tę samą wersję programu. W przeszłości wykazano, że współpraca użytkowników z różnymi wersjami doprowadziła do problemów, których można uniknąć, jeśli wszyscy mają tę samą wersję.

Stało się to coraz ważniejsze, ponieważ wersje ATLAS.ti na komputery Windows i Mac są ze sobą płynnie kompatybilne, dzięki czemu projekty można przenosić między nimi w dowolnym momencie w przód i w tył i tak, że każdy może pracować w mieszanym zespole, a także od projekty z wersji webowej można importować do wersji desktopowych i odwrotnie. Wszystko to byłoby bardzo skomplikowane, gdyby nasi użytkownicy pracowali z różnymi wersjami.
Licencje wieczyste, czyli licencje zawierające wersję z nieograniczonym użytkowaniem, kupowane były głównie dlatego, że instytucje i firmy nie miały pewności co do przyszłych budżetów. Aby zaspokoić tę potrzebę, w celu rozwiązania tego problemu wprowadziliśmy trzyletnią subskrypcję, płatną z góry. Instytucja może teraz wydać to, co aktualnie ma w swoim budżecie, i zakupić licencję ważną minimum trzy lata.

Script logo